Hipertansiyon Nedir? – Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir.

126
Hipertansiyon Nedir? – Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir.

Tansiyon, kan basıncı olarak tanımlanmaktadır. Kalp, kan pompalarken ve damarlarda gezinirken bir basınç yaratır. Bu basınca tansiyon denilmektedir. Kan basıncı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Sistolik kan basıncı büyük tansiyon, diastolik kan basıncı ise küçük tansiyon olarak kabul edilir. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncı normal değerlerinden üzerinde seyretmektedir. Hipertansiyon belirtileri, sık sık idrara çıkma veya geceleri uyanıp idrar yapma, bulanık yada çift görme, yaşlılarda sıklıkla görülen bacaklarda şişme, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk hali, burun kanaması, kulak çınlaması, kalp ağrısı ve kalp atışında düzensizlikler, baş dönmesi ve baş ağrısı da sıklıkla görülür. Yüksek tansiyona neler sebep olur? Yüksek tansiyona sebep olan faktörleri sıralarsak; aşırı tuzlu gıdalar tüketme, kafa içi basıncın yüksek olması, aort damarının dar olma durumu, kortizon hormonunun fazla salgılanması, akut veya kronik böbrek rahatsızlıkları, troid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, hamilelik, aşırı kilo, obezite, alkol ve sigara tüketimi olarak söyleyebiliriz. Bu faktörlerin hayatınızda varsa yüksek tansiyon hastası olmayı beklemeden beslenme hayat düzeninizi kontrol altına almanızı tavsiye ederiz.

Hipertansiyon Belirtileri ve Baş Ağrısı

Hipertansiyon hastalığı, yani yüksek tansiyon tüm dünyada sıkça görülen kronik rahatsızlıkların ilk sırada yer alanıdır. Araştırmalara göre,  ülkemizde her 3 kişiden biri yani yaklaşık 15 milyon kişi yüksek tansiyon hastasıdır. Hastaların etkili tedavi edilmesi ve ilerleme yaşanmadan fark edilmesi durumunda yaklaşık yüzde 5 veya yüzde 6’sı eski sağlığına kavuşabilmektedir.  Baş ağrısı ise, çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon ile migren hastalığı arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Peki yüksek tansiyon hastalığı nedir? Yüksek tansiyonun nedenleri nelerdir? Baş ağrısı nedir? Baş ağrısına sebep olan unsurlar nelerdir?  baş ağrısı ile hipertansiyon arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu yazımızda baş ağrısının ve hipertansiyonun ne olduğuna, ikisi arasındaki ilişkiye değineceğiz. Yazımızı okumaya devam edin.

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı, altta yatan bir rahatsızlık sebebi veya bir sorun olması durumu dışında kendi kendine de oluşabilmektedir. Baş ağrısı, toplumda en sık rastlanan rahatsızlıklar arasında yerini alır. Baş ağrısı her yaştan ve ırktan herkesi etkileyebilir. Toplumda yaklaşık yüzde 49 oranında baş ağrısı şikayetine sahip olan birey vardır. Baş ağrısı kadınlarda erkeklere göre daha sık ve şiddetli görülen bir durumdur. Erkeklerde normal baş ağrısı dışında bir hastalıktan kaynaklı baş ağrısı ve migren daha sık rastlanan bir durumdur. Baş ağrısının en çok gözlenen türleri migren, küme baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrılarıdır. Kendi kendine gelişen baş ağrıları primer baş ağrısı, bir hastalıktan kaynaklı ortaya çıkan baş ağrıları ise sekonder baş ağrısı olarak isimlendirlir.  Primer baş ağrılarında özellikle genetik faktörler ve çevresel etkiler daha yaygın gözlenir. Sekonder baş ağrıları ise enfeksiyon, tansiyon gibi hastalıklar kaynaklı yaşanabilir. Baş ağrısının en sık rastlanan sebebi şüphesiz stres faktörleridir. Peki migren ve yüksek tansiyon arasında nasıl bir ilişki vardır? Hipertansiyon ve migren arasındaki ilişkiye birlikte bakalım.

Hipertansiyon Ve Baş Ağrısı İlişkisi

Baş ağrısı probleminizde eğer altta yatan bir hastalık var ise, bu hastalığın çözüme ulaştırılması önem arz eder. Çünkü diğer türlü baş ağrısı sürekli kronik hale gelebilir. Baş ağrısı şikayetiniz hipertansiyon yani yüksek tansiyon kaynaklı ise, tansiyon probleminizi doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar ile kontrol altında tutmalısınız. Çünkü aşırı yüksek tansiyon ölüme bile sebep olabilir. Tedavi sırasında baş ağrısı problemi de çekiyor iseniz doktorunuza danışarak onun önerdiği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.